Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.

 

ul. Chmielna 2/31

00-020 Warszawa

 

           +48 53-094-15-17

 

           biuro@ibic.pl

© Copyright 2020 by IBiC

Budowa huśtawki dla osób niepełnosprawnych

 

W artykule nie będziemy posługiwać się konkretnym typem huśtawki dla osób z niepełnosprawnością. Do celów dalszego omówienia sposobu certyfikacji huśtawki i wyboru normy przedstawimy ogólna budowę takiego urządzenia.

 

Typowa Huśtawka dla osób z niepełnosprawnością składa się z:

 

- ramy

- platformy na której użytkownik korzysta z urządzenia

- podjazdu

- nawierzchni bezpiecznej

 

Zagrożenia

 

Omówiony typ urządzenia jest wyrobem który ze względu na soją konstrukcje stwarza wysokie zagrożenie wystąpienia wypadku na placu zabaw. 

 

Przyczyną tego są:

 

  • duża masa konstrukcji bujającej;
  • konstrukcja cięgien platformy ( zazwyczaj cięgna huśtawki wykonane są w formie sztywnej lub z niewielkimi odcinkami łańcucha , liny);
  • mała odległość miedzy spodem platformy a nawierzchnią bezpieczną.
  • mniejsza świadomość dzieci o zagrożeniach uszkodzenia ciała w stosunku do osób dorosłych

Certyfikacja Huśtawek dla niepełnosprawnych  EN 1176 czy EN 16630 ?

28 lipca 2023

Wybór normy

 

 Zdecydowanie większość producentów certyfikuje ten rodzaj huśtawki na normę

PN-EN 1176-1 i PN-EN 1176-2. To jednak stwarza szereg problemów i zagrożeń. Z naszego doświadczenia zaprojektowanie huśtawki dla osób z niepełnosprawnością przy zachowaniu odpowiedniego poziomu funkcjonalności stwarza szereg trudności producentom. Aby huśtawka taka spełniała wymagania normy PN EN 1176-1 i PN-EN 1176-2 musi być spełniony szereg  warunków czasem niemożliwych do wykonania. Dlatego naszym zdaniem producenci powinni się zastanowić czy ich wyrób ze względu na funkcjonalność typ budowy i sensowne umiejscowienie zabawki nie powinien być certyfikowany na zgodność z innym dokumentem normatywnym.

 

PN-EN 1176-1

 

Tu pojawią się opinie, że może dobrze byłoby certyfikować tą huśtawkę na pierwszą cześć normy PN-EN 1176 -1.  Naszym zdaniem nie do końca. Ponieważ choć unikniemy szeregu wymagań to jednak co do funkcjonalności  i budowy urządzenia powinniśmy posłużyć się również drugą częścią normy czyli PN-EN 1176-2.

 

PN-EN 957

 

Norma  PN-EN 957 jest normą omawiającą wymagania urządzeń do ćwiczeń pod nadzorem dodatkowej osoby. Na palcu zabaw nie mamy jednak możliwości zapewnienia wszystkim użytkownikom takiego komfortu  jak również nie możemy wymagać by każdy użytkownik – dziecko bawiło się na placu zbaw pod nadzorem osoby dorosłej.  Prócz tego norma PN EN 1176 wyklucza montaż urządzeń na placu zabaw wyrobów zgodnych z normą PN-EN 957 chyba, że zastosujemy specjalne zamykane na klucz ogrodzenie. W naszej praktyce mieliśmy doczynienie z takim rozwiązaniem jednak z praktycznego pkt. widzenia dyskwalifikuje to huśtawkę  z użytkowania.

 

PN EN 16630

 

Norma jest dokumentem  normatywnym dla urządzeń sprawnościowych.  Wprowadza nam co prawda ograniczenie w postaci  możliwość ćwiczenia / zabawy  dla użytkowników o wzroście poniżej 140cm jednak biorąc pod uwagę budowę urządzenia i zagrożenia może to i dobrze by korzystały z niego osoby o odpowiedniej świadomości lub mniejsze pod ich nadzorem.

 

Poniżej przedstawimy zestawienie wymagań dla huśtawki porównując normę PN-EN 1176-1 /2 i EN PN 11630.  Oczywiście w artykule wspomnimy tylko wymagania z grupy najczęstszych niegodności i problematycznych. Cały zakres wymagań można odszukać w pełnej wersji dokumentów normatywnych.

Zestawienie wymagań

 

Wymaganie

PN-EN 1176-1

PN-EN 1176-2

PN-EN 16630

Użytkownik

Wiek/ Wzrost

Brak ograniczenia wiekowego i wzrostowego

Ograniczenie dla użytkowników poniżej 140 cm wzrostu

Zagrożenia

Norma zakłada możliwość powstania siniaków itp.

Podczas zabawy w dowolnym położeniu użytkownika nie może dojść do uszkodzeń i zagrożenia użytkownika.

Norma zakłada że użytkownik korzysta z urządzenia w określonej przez producenta formie. Producent umieszcza w widocznym miejscu instrukcję do ćwiczeń.

 

 

 

Budowa urządzenia

Odboje

Odboje muszą być zabudowane

Odboje musza posiadać określona średnicę.  Mogą pozostać nieosłonięte jednak podczas korzystania z urządzenia w sposób prawidłowy muszą być po za zasięgiem.

Cięgna

Huśtawki nie mogą być wyposażone w całkowicie sztywne cięgna, o odpowiedniej długości i odległościach

Brak definicji huśtawki. Brak wymogu

Platforma

Zewnętrzna krawędź musi być wyposażona w element amortyzujący. Użyte siedzisko musi uzyskać pozytywny wynik badania amortyzacji uderzenia siedzisk

Brak wymogu

 

Odległość dolnej części platformy na wysokości minimum 400mm

Odległość dolnej części platformy na wysokości minimum230mm

 

Części ruchome – odległość minimum 230 , odpowiednia odległość miedzy siedziskiem a ramą

Odległość od ruchomych części do sąsiednich ruchomych lub stałych elementów

powinna wynosić < 8 mm lub ≥ 25 mm , jeśli tylko palce są zagrożone.

W innym przypadku powinno być < 8 mm lub ≥ 60

 

 

Prześwit pod ruchomymi elementami min 60mm a podłożem w polu widzenia

użytkownika

Jeżeli poruszające się pionowo części znajdują się poza polem widzenia użytkownika to

odległość między pionowo ruchomymi częściami a ziemią, powinna wynosić

co najmniej 110 mm.

 

Należy zastosować pomocnicze środki podtrzymujące siedzisko huśtawki aby zapobiec upadkowi

Brak wymagania

Maksymalne odchylenie

Brak wymagania

Maksymalnie 55 stopni od osi pionowej

Ruch wymuszony

Powierzchnia ruchu

Duża powierzchnia nawierzchni bezpiecznej.

Brak możliwości nachodzenia się stref

Strefa bezpieczna 150 cm od krawędzi urządzenia maksymalny zakres)

Brak możliwości nachodzenia się stref

Umiejscowienie

Przy zachowaniu odpowiednich stref brak dodatkowych wymagań

Urządzenie musi być usytuowane tak by nie było bezpośredniego dostępu w celu uniknięcia przypadkowej zabawy. Urządzenie musi posiadać instrukcję ćwiczeń

Uwagi :

 

W tabeli podano zestawienie wybranych zagadnień norm. Pełen zakres wymagań znajduje się w wybranym dokumencie normatywnym. Zestawieni nie można stosować jako podstawy do oceny wyrobu, ponieważ może zawierać błędy.

 

 

 

Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.

 

ul. Chmielna 2/31

00--020 Warszawa

Telefon

+48 53-094-15-17

 

Email

biuro@ibic.pl

Huśtawki dla osób niepełnosprawnych na placu zabaw są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają im korzystanie z zabawy na równych zasadach z innymi dziećmi. Takie huśtawki są dostosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak np. problemy z równowagą, niedowład kończyn czy siedzenia w wózku inwalidzkim.

 

Huśtawki dla osób niepełnosprawnych powinny być zlokalizowane w łatwo dostępnym miejscu na placu zabaw, aby osoby z niepełnosprawnościami miały swobodny dostęp do nich. Wiele placów zabaw stara się również stworzyć specjalne strefy dla dzieci z niepełnosprawnościami, które są wyposażone w różne atrakcje, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie czy karuzele, które są dostosowane do ich potrzeb.

 

Warto podkreślić, że huśtawki dla osób niepełnosprawnych na placu zabaw są nie tylko ważne z punktu widzenia integracji i równości w zabawie, ale również stanowią ważny element terapii ruchowej dla dzieci z niepełnosprawnościami, które dzięki temu mogą poprawić swoją motorykę i koordynację ruchową.