Podsumowanie

 

Jak widać Idea Zero Waste wielkimi krokami wkracza w życie przedsiębiorcy. Mało tego staje się również wymogiem, wizytówka organizacji. Na całe szczęście po wdrożeniu Zero Waste otrzymuje zadowolenie klientów, lepszą atmosferę pracy, jak i co najważniejsze oszczędzamy.

Certyfikat Zero Waste - czym jest  i czy warto

15 czerwca 2022

Czym jest Certyfikat Zero Waste ?

 

Idea Zero Wast to prowadzenie przedsiębiorstwa w taki sposób, by generować jak najmniejszą ilość odpadów. Zero Waste nie oznacza jednak, że organizacja w ogóle ich nie generuje. Dobrym przykładem może być np. wykorzystywanie odpadów poprodukcyjnych w postać skrawków płyt meblowych jako dodatkowych ozdób na swoich produktach

Co można usprawnić by uzyskać

Certyfikat Zero Waste ?

Recykling, ponowne zużycie

  W miarę możliwości zakup maszyn,  urządzeń i wyposażenia na rynku wtórnym. Ponowne wykorzystanie materiałów i produktów dzięki naprawom, renowacjom, technologiom modułowym i zmianie przeznaczenia na alternatywne sposoby. Zwracanie uwagi na stosowanie wysokiej jakości materiałów możliwych do późniejszego przetworzenia.

Edukacja

Zwiększenie świadomości personelu  Idei Zero Waste poprzez szkolenia.

Redukcja

Tj. Wprowadzenie zasady zakupowej: „Poświęć trochę czasu, zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz do funkcjonowania przedsiębiorstwa”. Zminimalizowanie ilość odpadów poprzez prześledzenie procesów technologicznych i przyzwyczajeń pracowników.

Zarządzanie odpadami

Wykorzystywanie odpadów poprodukcyjnych do tworzenia nowych wyrobów, lub ulepszenia bieżących produktów.

Myślenie

Czyli unikanie stosowania surowców, materiałów jednorazowego użytku niedających się

do recyklingu.

Korzyści płynące z wdrożenia certyfikacji Zero Waste

 

 

  • Oszczędności wynikające z mniejszego wykorzystywania surowców.
  • Oszczędności wynikające z wytwarzaniem mniejszej ilości odpadów.
  • Poprawa wizerunku marki.
  • Dbanie o środowisko i zasoby jest modne.
  • Uzyskanie przewagi nad konkurencją poprzez oszczędności zakupowe.
  • Tworzenie zdrowszych miejsc pracy.

Dla jakich  organizacji Certyfikat Zero Waste ?

 

Certyfikat Zero Waste może być wystawiony praktycznie  każdej organizacji z branż  od żywności, poprzez leki i kosmetyki, aż po przemysł ciężki i usługi. Dotyczy również branż meblarskich, restauracji, firm produkcyjnych. Ważne by organizacja w swoich procesach kierowała się myślą Zero Waste podczas codziennego funkcjonowania i mogła udowodnić to na  audycie wstępnym corocznym audycie w nadzorze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy certyfikacja Zero Waste się opłaca?

 

Z przeprowadzonych ankiet przez niezależne organizacje wyciągnięto wnioski, że 35% respondentów jest w stanie zapłacić więcej markom dbających o środowisko.  Dzieje się tak ponieważ konsumenci są coraz bardziej świadomi wpływu swoich wyborów zakupowych na całe środowisko naturalne. Dlatego  wdrożenie i certyfikacja pomoże odróżnić  produkt organizacji Zero Waste od innych poprzez stosowanie logotypów. Wazne jest jednak by podczas stosowania logotypów pozostać wiarygodnym. Można to uczynić np. poprzez uzyskanie Certyfikatu Zero Waste. Certyfikatu niezależnej jednostki zewnętrznej.

Prócz względów marketingowych bardzo wymiernym składnikiem opłacalności są oszczędności z tytułu zakupowego. Z naszej perspektywy szacujemy, że wdrożenie i uzyskanie Certyfikatu Zero Waste pozwala zaoszczędzić ok 15 do 20 procent w dziale zakupowych organizacji certyfikowanej.

Warunkiem jest jednak współpraca całego personelu i ich świadomość w tej tematyce. To wszystko w efekcie końcowym przekłada się również na mniejsze koszty utylizacji odpadów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyszłość Zero Waste

 

Z cała pewnością można stwierdzić, że przyszłość organizacji publicznych i komercyjnych to coraz większe dbanie o środowisko naturalne.  Patrząc na to jak modne jest wstąpienie w szeregi Zero Waste można stwierdzić, że w niedalekiej przyszłości koniecznością biznesową stanie się wdrożenie i certyfikacja Zero Waste. Być może z biegiem czasu stanie się to wymogiem formalny. Dlatego już dziś warto poczynić kroki w tym celu.

 

 

 

Przykładowe usprawnienia podczas wdrażania Zero Waste

Dobrymi przykładami mogą być:

  • Segregacja śmieci -  na chwile obecną jest to już standard i konieczność.
  • Dokumentacja techniczna – ograniczenie do minimum funkcjonowania w przedsiębiorstwie dokumentacji w formie papierowej.   Dodanie do stopki dokumentów zapisu: Nie drukuj mnie, dbaj o środowisko naturalne”.
  • Zakup środków ekologicznego transportu
  • Elektroniczny marketing – unikanie ulotek w formie papierowej, lub stosowanie do ich wytworzenia materiałów łatwo bio degradowlanych.
  • Używania drukarek które nie mają tonerów.
  • Zakup urządzeń z tzw. „drugiej  ręki”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Badań i Certyfikacji Sp. z o.o.

 

ul. Chmielna 2/31

00-020 Warszawa

 

           +48 53-094-15-17

 

           biuro@ibic.pl

© Copyright 2020 by IBiC